Bu bir “Kara Kutu” haberidir: İlaç devi imzayı attı

İlaç şirketi Roche, Telavant Holding’i 7,1 milyar dolara satın alacak.

Roche’tan yapılan açıklamaya göre, şirketin yönetim kurulu, ABD’li biyoteknoloji şirketleri Roivant Holdings ve Pfizer’in sahibi olduğu Telavant Holding’i 7,1 milyar dolara peşin satın alma anlaşmasını onayladı. Ayrıca Roche, ilave 150 milyon dolar ödeme de yapacak.

Anlaşmanın, gerekli izinlerin alınmasının ardından 2024’ün ilk çeyreğinde tamamlanması bekleniyor.

Söz konusu satın alma anlaşmasına göre, Roche, ABD ve Japonya’da deneysel bir antikor olan RVT-3101’i geliştirme, üretme ve ticarileştirme hakkını elde edecek.

Inflamatuar bağırsak hastalığı, bağırsakların iç yüzeyindeki iltihaplanmanın bir sonucu olarak ortaya çıkan bir sağlık sorunu olarak biliniyor. Bağışıklık sisteminin zayıflaması, kötü beslenme, sigara, alkol, stres, genetik ve birtakım ilaçların kullanımı, inflamatuar bağırsak hastalığı nedenleri arasında gösteriliyor.

Roche’a göre, dünya çapında yaklaşık 8 milyon kişiye inflamatuar bağırsak hastalığı teşhisi konuldu.

Bu arada Roche, RVT-3101’in, aynı zamanda birçok başka hastalığın tedavisinde de kullanılma potansiyeline sahip olduğunu bildirdi.

ROCHE’NİN “KARA KUTU”SU

Gazeteci-Yazar Soner Yalçın, 17 ay önce yayımlanan “Kara Kutu” kitabında Roche ilaç firmasının skandallarını anlattı.

İşte Soner Yalçın’ın Kara Kutu kitabında yer alan Roche firması ile ilgili bir bölüm:

“Roche ilaç şirketinin kanser ve diyaliz hastalarında kul[1]lanılan “Neorecormon” adlı ilacı aynı tarihlerde Beşer Ecza Deposu’na 88, devlet hastanelerine 171, SSK hastanelerine 529 230, Emekli Sandığı’na 348 liradan (o dönemde milyon TL idi) sattığını ortaya koyan faturalar, Temmuz 2004’te Vatan gazetesi tarafından ortaya çıkarıldı. Ardından … Yazdığım gibi Sağlık Bakanlığı ve Başbakanlık Teftiş Kurulu harekete geçti. Polis, Roche’a baskın yaparak çuvallar dolusu belgeye el koydu ve çok sayıda kişiyi gözaltına aldı.

İşte …

Bu Roche skandalı haberleriyle Sedat Simavi Gazetecilik Ödülü ve Nokta dergisinin Doruktakiler ödülünü alan gaze[1]teci Emine Algan, bu haberlerinden üç ay sonra Vatan gazete[1]sinden “performansının yeterli olmadığı, sabah toplantılarına katılmadığı” gerekçesiyle kovuldu!

Roche, 19 Ekim 2006’da gazetelere verdiği ilanla, “kamu[1]oyunu yanlış yönlendirenler için yasal haklarım kullanaca[1]ğını” duyurdu ve bu konuda haber yazanları üstü kapalı tehdit etti. Küresel şirket yasal haklarını kullanmaya, www.farmamedya.net sitesinden başladı. Skandalın başından beri bu konudaki her türlü gelişmeye yer veren bu site yöneti[1]cileri hakkında 100 milyarlık (100 bin TL) tazminat davası açtı. ..

Yıl, 2013. Faruk Yöneyman, Gökhan Demir, Ümit Ceylan, Tahir Ünsal’ın da aralarında bulunduğu Roche yöneticileri ile SSK bürokratlarının bulunduğu 18 kişinin devlete yüksek fi[1]yatla ilaç satmakla suçlandığı davada 7 sanık beraat, 11 sanık ise zamanaşımıyla kurtuldu!

Türkiye’ de bu beraat kararı verilirken Avrupa’ da Roche skandalı konuşuluyordu: Avrupa İlaç Ajansı (EMA), Roche’un ilaçlarına bağlı 15 bin 161 ölüm vakasını ve çeşitli ilaçlarıyla bağlantılı olarak on binlerce olumsuz yan etkiyi bildirmediği[1]ni ortaya çıkardı. Sanmayınız ki … Bu okuduklarınız sadece Türkiye’ de oluyor.

Stanley Adams …

Kıdemli yöneticisi olduğu Roche şirketinin 1973’te vita[1]min hapı fiyatını yapay olarak şişirdiğini öğrenince Roche’u 530 Avrupa Ekonomik Topluluğu (AET) rekabet komisyonuna şikayet etti.

Yani …

Aynı Roche yöneticisi Veysi Mungan’ın Türkiye’de yap[1]tığının benzerini 30 yıl önce İsviçre’ de gerçekleştirdi. Veysi Mungan’a yaptığı gibi Roche, ticari sırları açıkladığı için Stan[1]ley Adams’tan şikayetçi oldu! Adams, endüstriyel casusluk ve hırsızlık iddiasıyla tutuklandı. Sanayi casusluğu suçuyla 20 yıl hapis cezasıyla karşı karşıya kalıverdi.

Eşi intihar etti. Adams altı ay İsviçre hapishanesinde kaldı. Serbest bıra[1]kıldığında İngiltere’ye kaçtı. İşçi Partisi’nden John Prescott başta olmak üzere birçok İşçi Partisi milletvekilinin yardı[1]mıyla hem İsviçre hükümetinden hem de Avrupa Birliği’nden tazminat almaya çalıştı. 1985 yılında Avrupa Birliği, Adams’a 200 bin avro tazminat ödemeyi kabul etti. Yönetmen/ yapımcı John Goldschmidt, 1985’te Adams’ın hikayesini film yaptı.

Ve yıllar sonra …

Yıl, 1999.

Yüzde 40’1ık payla vitamin pazarının lideri olan Roche, BASF ve Rhone-Poulenc SA ile birlikte kartel kurarak, vita[1]min fiyatlarını kanuna aykırı olarak kontrol ettiği gerekçe[1]siyle ABD’ de 500 milyon dolarlık cezaya çarptırıldı. Avrupa Komisyonu ise 2001’de Roche’a aynı suçtan 462 milyon avro ceza kesti …”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x