Akıllı telefon satışları ilginç bir şekilde artıyor!

Araştırma firması Omdia’nın son raporuna göre, küresel akıllı telefon pazarı 2023’ün son çeyreğinde yıllık bazda %8,6 büyüme kaydetti. Bazı pazarlarda yaşanan enflasyon artışlarına rağmen bu, kabul edilebilir bir performans olarak değerlendiriliyor. Raporda ayrıca, Cupertino merkezli Apple şirketinin 2023’ün son çeyreğinde yıllık bazda %6,5 iyileşme gösterdiği vurgulandı.

Küresel akıllı telefon pazarı, 2023’ün son çeyreğinde yaklaşık 328 milyon birim sevkiyat ile önemli bir büyüme kaydetti. Bu büyüme, 2021’den bu yana ilk önemli değişim olarak, akıllı telefon sevkiyatlarında üst üste dokuz çeyrek düşüşün sona ermesini işaret ediyor. Bu durum, pazarın 2022’de tedarik zinciri kesintileri ve diğer zorluklarla mücadele etmek zorunda kaldığı oldukça çalkantılı bir dönemin ardından geldi. 2023 yılı genelinde (2023’ün 1. – 4. çeyrekleri) sevkiyatlar yıllık bazda %3,5 azalarak mevcut zorlukları gözler önüne serdi.

Akıllı telefon satışları ilginç bir şekilde artıyor!

Apple, 2023’ün son çeyreğinde rakipleri arasında öne çıkan bir performans sergiledi. Şirket, 2022’nin aynı dönemine kıyasla %6,5’lik bir iyileşme göstererek, 78,7 milyon birimlik rekor bir sevkiyat gerçekleştirdi. Apple’ın sevkiyatlarındaki bu artış, iPhone 15 serisine olan talebin artmasından kaynaklanıyor olabilir. Apple’ın başlıca rakibi Samsung ise aynı dönemde %9’luk bir düşüş yaşadı. Ancak, Çinli dev Xiaomi, 41,2 milyon birimlik sevkiyat ile iyileşme çabalarına devam etti. Listede yer alan diğer markalar ise Transsion, Oppo, Honor ve Motorola oldu.

2024 yılı için küresel akıllı telefon sevkiyatı beklentisi pozitif yönde. Omdia, yılın ikinci yarısında olası zorlukların sevkiyatları düşürebileceğini öngörse de, ekonomik toparlanmanın gecikmesi, politik istikrarsızlık ve tüketicilerin satın alma gücünün azalması nedeniyle kullanılmış/yenilenmiş akıllı telefonlara olan talebin artması gibi faktörlerin büyüme hızını etkileyebileceği düşünülüyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x