Uzman isimden asgari ücretlinin yüzünü güldürecek haber: “Asgari ücrete öyle bir zam yapılacak ki…”

Son olarak Temmuz ayında yapılacak zamla asgari ücret 8 bin 500 liradan 11 bin 402 liraya yükselirken, yapılan artış Temmuz, Ağustos ve Eylül ayındaki yüksek enflasyon karşısında eriyip kayboldu.

Türkiye’de çalışanların yarısı asgari ücretle geçinmek zorunda kalırken, milyonlarca çalışanın gözü 2024 yılı için belirlenecek asgari ücrete dönmüş durumda.

ASGARİ ÜCRETLİNİN YÜZÜ GÜLECEK

Sözcü TV canlı yayınında açıklamalarda bulunan Sosyal Güvenlik Uzmanı Özgür Erdursun, asgari ücretlinin yüzünü güldürecek iddialarda bulundu.

Erdursun, 2024 yılında yapılacak yerel seçimler öncesinde eşi benzeri görülmemiş bir asgari ücret artışının yapılacağını belirtirken, aynı zamanda milyonlarca vatandaşı ilgilendiren sosyal güvenlik konularında adımların atılacağını vurguladı.

İşte Erdursun’un açıklamalarından öne çıkanlar…

“Asgari ücrette ciddi oranda bir zam yapılacak. Aralık ayında belirlenecek oran için şimdiden tartışmalar başladı. Uzun bir süre ne yapılacağı belirsiz olarak konuşmalar devam edecek ve sonrasında öyle bir zam yapılacak ki eşi benzeri görülmemiş bir artış göreceğiz.

ASGARİ ÜCRETE REKOR ZAM YAPILACAK

Türkiye’de asgari ücret, ortalama maaş haline gelmiş durumda. Milyonlarca vatandaşı doğrudan etkileyecek bir faktör. Bu nedenle seçim öncesi birçok asgari ücretliye “Vay be bu hükümeti eleştirdik ama haksız yere eleştirmişiz, yine yapacağını yaptı ve gönlümüzü çaldı” şeklinde düşündürmek isteyecekler.

SOSYAL GÜVENLİK ALANINDA DEĞİŞİKLİKLER YAPILACAK

Seçim öncesinde sosyal güvenlik konuları çok önem kazanır. 1987 yılında rahmetli Turgut Özal tam seçim öncesinde emeklilik sistemiyle ilgili değişiklik yapmıştı, aynı şekilde 1992’de Süleyman Demirel bu değişiklikle seçimi kazandı.

1999’da deprem sonrası koalisyon hükümeti yine emeklilikle ilgili yaş düzenlemesini getirdi ve seçimi kaybetti. Yine seçim öncesinde EYT yasası çıkarıldı.

Hükümetler bu konuda çok avantajlıdır. Muhalefet sadece söyleyebilir, elinden bir şey gelmez ama hükümetler bunu gerçekleştirir ve oy alırlar.

ASGARİ ÜCRET ZAMMI YÜZDE 50’NİN ÜZERİNDE OLUR

Şu anda asgari ücret zamları konuşulmaya başlandı ve aslında hükümet bunun dillendirilmesini ve iyice böyle konuşulsun, hükümet sanki bu konuda çok kötüymüş gibi algı olsun ve birden rekor bir zam gelsin diye bekliyorlar.

Benim düşüncem, geçmiş yıllarda yapılanın da üzerinde yüzde 50’yi aşan bir asgari ücret artışı göreceğiz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x