Şubat’taki Bahar Havası Mahvedecek! Meteoroloji Uzmanı Uyardı, Şiddetli Yağışlar ve Hortum Tehlikesi Kapıda

Meteoroloji danışmanı Prof. Dr. Orhan Şen, sosyal medya hesabından yaptığı uyarıda, Türkiye’yi bekleyen tehlikeye dikkat çekti.

Değişen iklime dikkat çeken Prof. Dr. Şen, Türkiye’yi bu aylarda genellikle soğuk hava sistemlerinin etkilediğine dikkat çekti. Bu durumun değiştiğine dikkat çeken Prof. Dr. Şen şiddetli yağışların ve hortum olaylarının artacağını belirtti.

Şen’in X hesabından yaptığı paylaşım şöyle:

“Türkiyeyi bu aylarda çoğunlukla Balkanlar ve Sibirya üzerinden gelen meteorolojik sistemler etkilerdi.
Bu sene azınlıkta kaldılar çoğunlukla Akdeniz üzerinden gelen hatta bazen Akdenizi geçip Suriye ve Irak üzerinden de gelenler etkiliyor. Bu nedenle hava sıcak ve kar yağışı az.

Bunun nedenini defalarca açıkladık. Bundan sonra ne olacak. gene ortalamanın üzerinde sıcaklık ve yağış tipinde ve rejiminde değişimleri göreceğiz. Bu ne demek. Şiddetli yağışlar, hortumlar, başımızı ağrıtacak gibi.

Bugün Cuma sabah saatlerinde Güney doğunun doğusunda yağmur doğu anadoludaki karla karışık yağmur dışında yağış yok. Sıcaklıklar 5-6 derece daha yükseliyor. Doğuda çığ riski devam. İstanbul 14, Ankara 13 Antalya 20 İzmir 18, Diyarbakır 14 derece.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x