Merkez Bankası’na Hafize Gaye Erkan’ın yerine atanması beklenen isimler kimler?

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Başkanı Hafize Gaye Erkan’ın istifasının ardından, yeni Merkez Bankası başkanının bu gece yayımlanacak Resmi Gazete’de duyurulması bekleniyor. Atanacak ismin Para Politikası Kurulu üyelerinden arasından seçilmesi bekleniyor. Atanması öngörülen isimler arasında Para Politikası Kurulu üyeleri Osman Cevdet Akçay ve Yaşar Fatih Karahan öne çıkıyor. 

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Başkanı Hafize Gaye Erkan’ın istifasının ardından, yeni Merkez Bankası başkanının bu gece yayımlanacak Resmi Gazete’de duyurulması bekleniyor. Atanacak ismin Para Politikası Kurulu üyelerinden biri olması bekleniyor. 

Para Politikası Kurulu üyeleri kimlerdir?

Beş kişilik Para Politikası Kurulu üyeleri; Osman Cevdet Akçay, Elif Haykır Hobikoğlu, Yaşar Fatih Karahan, Hatice Karahan ve Fatma Özkul.

Şimşek: Hedefimize emin adımlarla ilerlemeye devam edeceğiz

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Erkan’ın istifasının hemen ardından yaptığı açıklamada, “Önerim doğrultusunda yeni atanacak Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Başkanı ve ekibine başarılar diliyorum. Bu çerçevede, ekip olarak güçlü iş birliği ve koordinasyon içinde fiyat istikrarı hedefimize emin adımlarla ilerlemeye devam edeceğiz” demişti.

Hafize Gaye Erkan ve babası hakkındaki iddia

İstifa eden Hafize Gaye Erkan’ın “itibar suikasti” olarak ifade ettiği olay, Merkez Bankası (MB) çalışanı Büşra Bozkurt’un gündeme getirdiği iddialar ile başladı. Bozkurt, Hafize Gaye Erkan’ın babası Erol Erkan tarafından işten çıkarıldığı iddiasıyla CİMER’e şikâyette bulunmuştu. Bozkurt, baba Erkan’a bankada oda, koruma ve makam aracı tahsis edildiğini de ifade etmişti. Bu iddialardan sonra Erkan’ın istifa edeceği öne sürülüyordu. 

TIKLAYIN – Merkez Bankası Başkanı Hafize Gaye Erkan istifa etti: Şahsıma yönelik büyük bir itibar suikasti düzenlendi

TIKLAYIN – Merkez Bankası Başkanı Hafize Gaye Erkan istifa etti: Şahsıma yönelik büyük bir itibar suikasti düzenlendi

TIKLAYIN – Ekonomist Özgür Demirtaş’tan görevden alınacağı iddia edilen Hafize Gaye Erkan’la ilgili 4 senaryo

TIKLAYIN – Merkez Bankası çalışanı CİMER’e şikâyette bulundu: Hafize Gaye Erkan’ın babası tarafından işten çıkartıldım

TIKLAYIN – Hafize Gaye Erkan’ın annesi, Merkez Bankası çalışanıyla whatsapp yazışmalarını paylaştı!

TIKLAYIN – MB Başkanı Hafize Gaye Erkan’ın istifası sosyal medyayı salladı: “Son 5 yılda 4 başkan değiştiren Merkez Bankası’na başkan dayanmıyor” 

TIKLAYIN – AKP döneminde Merkez Bankası’nda 7 kez başkan değişti: Son 5 yılda 4’üncü değişim

TIKLAYIN – Merkez Bankası’na Hafize Gaye Erkan’ın yerine atanması beklenen isimler kimler?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x