Binlerce İnsan Kafataslarının Bir Bölümünü Aldırıp Elon Musk’ın Beyin Çiplerini Taktırmak İçin Sıraya Girdi

Bilim kurgu filmlerini aratmayacak bir gelişmeyle karşınızdayız: Elon Musk’ın kurucuları arasında yer aldığı Neuralink şirketi, insan beynine yerleştirilecek bir çip üzerinde çalışıyor!

Kaynak: https://www.businessinsider.com/inter…

Bu çip, adeta kafatasınızın içine yerleştirilmiş bir Fitbit olarak tanımlanıyor. Amerika Birleşik Devletleri Gıda ve İlaç Dairesi (FDA), bu yılın başlarında Neuralink’in insanlar üzerinde denemeler yapmasına onay verdi.

Ancak, Reuters’ın bildirdiğine göre, Mart ayında güvenlik endişeleri nedeniyle Neuralink’in insan denemeleri için yaptığı ilk başvuru reddedilmişti. Endişeler arasında, beyin çipine bağlı tellerin kişinin kafasında hareket etmesi veya çipin aşırı ısınması gibi sorunlar yer alıyordu.

Eylül ayında, şirket ilk insan denemesi için katılımcı arayışına başladı. Neuralink, blog gönderisinde, omurilik yaralanması veya amiyotrofik lateral skleroz (ALS) nedeniyle dört uzvunu da kullanamayan kişileri aradığını belirtti.

Şirketin uzun vadeli hedefi, insanların sadece düşüncelerini kullanarak mesaj göndermelerini veya oyun oynamalarını sağlayacak bir cihaz geliştirmek. Ancak öncelikle, nörolojik bozuklukları olan insanlara yardımcı olmayı umuyorlar.

Elon Musk’ın biyografisini yazan Ashlee Vance, Neuralink’in tesislerini üç yıl içinde on kez ziyaret ettiğini ve şirketin henüz cihazını bir insana yerleştirmediğini, ancak gelecek yıl 11 kişiye ve 2030’a kadar 22 binden fazla kişiye operasyon yapmayı hedeflediğini söyledi.

Vance, binlerce potansiyel hastadan ‘büyük bir ilgi akınına’ rağmen şirketin hala ilk gönüllüsünü veya ‘kafataslarının bir parçasını bir cerrah tarafından çıkarılmasını ve büyük bir robotun beyinlerine bir dizi elektrot ve süper ince teller yerleştirmesini’ kabul edecek birini aradığını belirtti.

Musk’ın biyografisi, bir cerrahın kraniyektomi adı verilen bu işlemi gerçekleştirmesinin “birkaç saat” süreceğini ve ardından robotun cihazı ve yaklaşık 64 iplikten oluşan ultra ince bir dizi ile birlikte yerleştirmesinin yaklaşık 25 dakika alacağını söyledi.

Cihaz, çıkarılan kafatası parçasının yerini alacak. Vance, ipliklerin insan saçının tek bir telinin genişliğinin yaklaşık on dörtte biri kadar olduğunu ekledi.

Neuralink, robotu kullanarak çeşitli hayvan denekler üzerinde 155 implantasyon ameliyatı gerçekleştirdi, ancak Vance’e göre Musk, robotun daha hızlı hareket etmesi ve ameliyatın insan yardımı olmadan yapılması için sürekli olarak şirketi zorlamaya devam etti. Neuralink’in bir sözcüsü, yayın öncesinde yorum talebine yanıt vermedi.

Diğer beyin-bilgisayar başlangıçları olan Synchron ve Onward gibi rakiplerle rekabeti göz önünde bulunduran Musk, Neuralink’in temposunu ‘dünya sona eriyormuş gibi’ artırması gerektiğini belirtti. Musk, yapay zeka ve insanlara dost olmayabilecek bir AI varlığı olasılığıyla başa çıkmak için bu hıza ihtiyaç duyduğunu ifade etti.

Ancak Musk’ın Tesla veya SpaceX’te işe yarayan “çılgınca aciliyet duygusu”, Neuralink’te en az bir yönetici tarafından dikkatle ele alınıyor. Neuralink’in özel projeler direktörü ve Musk’ın iki çocuğunun annesi olan Shivon Zilis, Vance’e SpaceX’in ilk üç roketinin patladığına atıfta bulunarak, “İlk üçünü patlatamayız. Burada böyle bir seçenek yok,” dedi.

Bakalım ilerleyen günlerde bizleri hangi gelişmeler bekliyor olacak??

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x