Arnavutluk ile önemli anlaşmalar imzalandı! Erdoğan: İlişkilerimizin zehirlenmesine fırsat vermeyeceğiz

Arnavutluk ve Türkiye arasında önemli anlaşmalara imza atıldı .Cumhurbaşkanı Erdoğan, Arnavutluk Başbakanı Edi Rama ile ortak basın toplantısında konuştu. Erdoğan’ın açıklamaları özetle şöyle: Sayın Rama’yı Ankara’da misafir etmekten büyük bir memmuniyet duyuyorum.

Ortak basın toplantısı öncesinde iki ülke arasında iş birliği anlaşmaları imzalandı. 

YENİ HEDEF 2 MİLYAR DOLAR

İmzalanan anlaşmalarla iş birliğimizin zeminini daha da güçlendirdik. Arnavutluk ile ticaret hacmimizi 1 milyar dolara çıkardık. Yeni hedefimizi 2 milyar dolar olarak belirledik. Karşılıklı yatırımlarımızı arttırmak ve bağları daha da geliştirmek için çalışmaya devam edeceğiz. Sözümüzü tuttuk 3 ay gibi rekor bir sürede dostluk hastanemizi inşa ettik. Bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da iyi veya kötü günlerinde Arnavutluk halkının yanlarında olmayı sürdüreceğiz.

Sayın Başbakan ile bölgemizde ve dünyada yaşanan gelişmeler hakkında fikir alışverişinde bulunduk. Türkiye ve Arnavutluk iki NATO müttefikidir. Savunma sanayii ve askeri alandaki iş birliğini de derinleştirmek arzusundayız. Arnavutluk’u başarıyla tamamladığı 2022 – 2023 BM Konseyi geçici üyeliğinden ötürü tebrik ediyoruz.

“ARNAVUTLUK’UN DAYANIŞMASI ÇOK ÖNEMLİDİR”

İsrail zulmünü de ele aldık. Gerek UAD gerek BM’de izlenen süreçler bu konudaki haklı tutumuzu net bir şekilde ortaya koymuştur. Arnavutluk’un bu dönemde mazlum Filistin halkıyla sergilediği dayanışma çok önemlidir. Önümüzdeki süreçte yapılacak girişimler kapsamında temasımızı sürdüreceğiz.

Arnavutluk’un FETÖ ile mücadeledeki hassasiyetini biliyoruz. Örgütle mücadelemiz artarak sürecek.İlişkilerimizi zehirlemek için her yolu deneyen şer şebekesine fırsat vermeyeceğiz, mücadelemizi sürdüreceğiz.

EDİ RAMA’NIN AÇIKLAMALARI

“DEPREMDE BİZİ ARAYAN İLK ÜLKE TÜRKİYE”

Söylediğiniz söz gerçekleştiriliyor. Biliyoruz ki siz verdiğiniz sözü her zaman tutarsınız. Türkiye’nin yapmış olduğu hastane çok önemli yatırımdır. Size teşekkür etmek istiyorum. Bizi ağırladığınız için. Bence bizim milli hafızamızda kalacak 3 şey. Sizin ve hükümetiniz sayesinde Kosova Bağımsız Cumhuriyet olarak tanındı. İkinci olarak Arnavutluk çok ağır sonuçları olan depremle sarsıldığında siz bizimle iletişime geçen ilk kişiydiniz. Bana dediniz ki, Türkiye olduğu sürece Arnavutluk yalnız olmayacaktır. Önemli girişimlerde bulundunuz. Üçüncü olarak da Arnavutluk ve Arnavutluk halkı Batı balkanların diğer halklarıyla birlikte sudan çıkmış balık gibi hissettiler kendilerini. Özellikle dünya koronavirüs tarafından sarsıldığında. Eğer Türkiye olmasaydı ve siz olmasaydınız kim bilir kaç kişi hayatını kaybetmiş olurdu. Bunlar 3 önemli andır bizim için. Siz hastaneden bahsettiniz ama bunun ötesinde rekor zamanda hastane kuruldu. Bu sizin kırdığınız tek rekor değildir benim bildiğim kadarıyla. En önemlisi şu, o hastane Arnavutluk vatandaşları için öncelikli olarak tercih edilen hastanedir. Hem Arnavut hem Türk hekimlerden oluşan takım orada çalışmaktadır.

Biz inanıyoruz ki sağlık sisteminin hizmetlerini yeni bir seviyeye çıkaracaktır bu çalışmalar. İstanbul Teknik Üniversitesi’nin Tiran’a getireceği projeyi bir an önce hayata geçirilmesini temenni ediyoruz. Bu sayede hem Arnavutluk’taki öğrencilere hem Balkanlardaki öğrencilere dünyaca ünlü olan üniversiteye giriş sağlayacaktır. Savunma ve güvenlik alanında iş birliğimizi daha da geliştireceğiz.

Geçen yıl Arnavutluk’un yaklaşık 10 milyon turist tarafından ziyaret edildiğini gördük. Türk yatırımları her zaman beklenir Arnavutluk’ta. Ticari hacmi konusuna da değinince onu da 1 milyarın üzerine çıkartmamız gerekecektir. Araç kullanım ehliyetlerini tanıdığınız için teşekkür ederim. Artık Arnavutlar kendi arabalarıyla kolaylıkla Türkiye içinde hareket edecek. Bizim için her zaman onur olmuştur ki, Cumhurbaşkanının fikirlerini dinlemek. Bölge ile ilgili sorunlar konusunda fikirlerinizi dinledik.

TÜRKİYE VAZGEÇİLMEZ BİR AKTÖRDÜR

Sayın Cumhurbaşkanı her zaman ilgili davranmıştır, bölgemizin gelişimi için Kosova ve Sırbistan konusunda ilgili davranmıştır. Ukrayna savaşı konusunda kendisine önümüzdeki günlerde Zelenskiy ile birlikte toplantı gerçekleşireceğiz, kendisine bu konuda bilgi verdim. Kendisine teşekkür etmek istiyorum yoğun bir programı olduğu halde sayın Cumhurbaşkanı bu davetimizi kabul etmiştir.

Gazze’de olanlar için acımızı ifade etmek isteriz. Eminiz ki ateşkesin zamanı gelmiştir. Rehinlerin serbest bırakılması gerçekleştirilmeli. İki devletli bir çözümü destekliyoruz. Türkiye vazgeçilmez bir aktördür. Yarının güvenliğini sağlamak için önemli aktördür.

ANITKABİR’İ ZİYARET ETTİ

Resmi ziyaret için Türkiye’ye gelen Rama, beraberindeki heyetle Anıtkabir’i ziyaret etti. Aslanlı Yol’dan yürüyerek Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün mozolesine gelen Rama, buraya çelenk bırakarak saygı duruşunda bulundu.

Ardından hatıra fotoğrafı çektiren ve Misak-ı Milli Kulesi’ne geçen Rama, Anıtkabir Özel Defteri’ni imzaladı.

Rama, deftere şunları yazdı: “Adında, modern Türk devletinin köklerini bulduğumuz ve mirasında, Türk toplumunun kimliğini renklendiren büyük lideri hatırlıyoruz. Mustafa Kemal Atatürk’ün kalıcı varlığı, günümüzde bile eşine rastlanması zor bir kapsayıcılığı, barışı ve ilerlemeyi gösteriyor. Zekası, onun, kadınların özgürleşmesinin önemini fark etmesine yol açtı. Milletine olan sevgisi, onu, ilerlemeyi, okuryazarlığı sahiplenmeye ve gelişme tutkusu ile değerli vizyonunu kanıtlayan ekonomik reformları desteklemeye yöneltti.

Burada, Atatürk’ün ebedi istirahatgahının kutsal mekanında, onun sevgi ve barış gibi beklenmedik yollarla başarılan modern Türkiye vizyonunu kutluyoruz.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x